Ukliďme Česko – naši žáci opět pomáhali přírodě
Naše škola se i letos zapojila do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Žáci všech věkových kategorií vyrazili do okolí školy i dalších částí města, aby společně pomohli přírodě a zbavili okolí odpadků.
Uklízelo se v blízkosti školy, ale žáci nevynechali ani velmi znečištěné oblasti okolo silnice za Bažantnicí a v okolí benzinové pumpy, kde opravdu projevili velké nasazení pro věc. Velké poděkování patří především třídám 8.B a 5.C, které se do úklidu pustily s obrovskou energií.
Další skupiny uklízely okolí sídliště v Lukách, ulice Jiráskova, okolí vlakového nádraží i oblíbenou lokalitu zámeckého parku. Rychlíci se vydali dokonce až na Průhon. Jedinečný byl letošní ročník především tím, jak výrazně se zapojili žáci mladších ročníků, kteří předvedli neuvěřitelné výkony, a to včetně přípravné třídy a družiny.
Třída 4.B odnesla opravdu velké množství odpadků a zároveň odstartovala naši neoficiální výzvu „nejkurióznější nález“. Do školy totiž žáci přitáhli například koberec, což musela být opravdu pořádná tíha. Kuriózních nálezů však bylo mnohem více, jak je patrné i z fotografií.
Úsměvné byly i některé souvislosti. Jeden z žáků 5.C měl totiž na netradiční nálezy opravdu štěstí – najít jednu lopatu by nebylo nic zvláštního, ale najít hned tři a každou na jiném místě, to už se jen tak někomu nepoštěstí. Mezi další zajímavé objevy patřila koloběžka nebo záchodové prkénko, které pobavilo žáčky z 2.A. Radost mohla udělat i stále ještě krásná panenka. Žáci 3.A se málem stali rentiéry, 3.B zase našla exdobroty. 6.A si téměř polepšila zánovními pohorkami. Peněženky, které se našly, byly bohužel prázdné. Osmáci zase zabodovali nálezem pneumatiky.
Velký obdiv si zaslouží také žáci, kteří se do akce zapojili i přes svá zdravotní omezení. Přestože hlavním cílem celé akce zůstává pomoc naší planetě a úklid veřejných prostor, je krásné vidět, že si děti dokážou společnou práci také užít, pobavit se a spojit tak příjemné s užitečným.
Samotný úklid probíhal především v dubnu, ale akce má další přesahy. V květnu nás navštívila naše stálá spolupracovnice Dominika Gryzcová se svým programem, který se realizoval formou tandemové výuky napříč ročníky. Této části je věnován samostatný článek. Celý letošní projekt Ukliďme Česko nám zakončí žáčci druhé třídy, kteří byli vylosování a vyhráli poukaz na návštěvu cukrárny. No a nám nezbude nic jiného než se těšit na příští rok.
Mgr. Iveta Horáková

